Aita kodukandi hiied Vikipeediasse!

Meil on suur rõõm teatada, et tänavu viiendat korda toimuva looduslike pühapaikade fotovõistluse korraldamises osaleb sedapuhku ka Wikimedia Eesti. Võistlustööd, mille autorid on valinud Creative Commonsi vabakasutuse litsentsi, annetab võistluse peakorraldaja Maavalla Koda foto eestikeelsele Vikipeediale. Nendega hakatakse illustreerima artikleid Eesti hiitest, mida ausalt üteldes on kahetsusväärselt vähe – seda viga püüamegi nüüd parandada.

Võistluse ametlik nimi on “Kuvavõistlus Maavalla hiied 10225”. Oodatakse fotosid hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest Eestist ja mujaltki. Võistluse eesmärk on väärtustada ja tutvustada ajalooliste looduslike pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende hetkeseisund ning suunata inimesi pühapaikasid külastama ja hoidma.

Image
Tamme-Lauri tamm on üks Eesti tuntumaid hiiepuid.

Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on looduslikud pühapaigad inimkonna ning ka Eesti vanimad looduskaitsealad. Eestis on teada ligikaudu 600 suuremat hiiepaika, ligikaudu 2000 püha kivi, puud ja allikat ning 700 ristipuud. Pühapaikasid leidub kõikides maakondades ja kihelkondades ning paljudes külades. Valdav osa meie pühapaikadest on ohustatud, riikliku kaitse alla kuulub neist ligikaudu 15%.

Võistluse peaauhind on 500 eurot ning kuni 16-aastaste peaauhind 250 eurot. Lisaks jagatakse välja hulk eriauhindu: püha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, Vana-Võromaa, Virumaa, saared, muinsuskaitse, looduskaitse ning maailma pühapaigad. Wikimedia Eesti autasustab omalt poolt parimaid vaba litsentsi all avaldatud pilte.

Võistlus kestab kuni 31.10.2012, võitjad kuulutatakse välja 17.11. Tartus toimuval hiie väe tunnustamissündmusel.

Hiite kuvavõistluse korraldavad Maavalla koda, Hiite Maja SA, Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskus ning MTÜ Wikimedia Eesti. Võistlust toetavad Kehrwieder, Maaleht, Loodusesõber, Eesti Loodus, Maakodu, Võro Instituut, Uma Leht, Tihuse hobuturismitalu, Krautmani tervisekool, looduslike pühapaikade riiklik arengukava, Kultuuriministeerium, Siseministeerium, Keskkonnaamet ning Muinsuskaitseamet.

Võistluse eeskiri jm lisateave: http://www.maavald.ee/maausk.html?rubriik=96&id=4668&op=lugu

Võistluse lehekülg: http://www.maavald.ee/kuvad/

Eelmisel aastal võitis hiite kuvavõistluse Ain Raali ülesvõte Palivere hiiepuust:
http://www.maavald.ee/maausk.html?rubriik=20&id=4353&op=lugu