Kuidas eestlased Lätit vallutamas käisid…

Vikipedistid Viki külas
Vikipedistid Viki külas

Lätikeelne Vikipeedia on per capita üks suuremaid maailmas. Heites pilku aga meie enda eestikeelsele versioonile, siis saab selgeks, et selles arvestuses juba meile võrdväärset ei leidu. Mitte, et sellest veel vähe oleks, siis lisaks eestikeelsele Vikipeediale (116 000+ artiklit) on meil ka võrukeelne Vikipeedia ning ühtlasi panustatakse siit maailmanurgast aktiivselt nii inglise kui ka venekeelse versiooni kasvatamisesse ning täiendatakse agaralt Vikipeedia pildipanka Commonsit. Seega on lätlased küll äraütlemata tublid olnud, aga kuna neil on veel endistviisi hulk objekte kirjeldamata ja üles pildistamata, siis pidasime tarvilikuks neile selles osas abikätt ulatada ning need punktid ise ära võtta.

Võru Suurkannataja Ekaterina kirik
Võru Suurkannataja Ekaterina kirik

Seletamaks vikiekspeditsioonide olemust, siis nende taga on soov fotodega katta tühjad laigud Vikipeedias. Praeguses olukorras siis Eesti lõuna- ja Läti põhjaosas. Kokku on retki plaanitud kolm ja 2013. aastal sai neist läbitud 2. marsruut. Kui aga lugu nüüd päris ausalt ära jutustada, siis tuleb alustada algusest. Või vähemasti 2012. aastast, mil esimesele sellisele pildiretkele sõitsime. Kuid idee idanes ise juba 2011. aasta teises pooles, mil sai loodud nimekiri „Eesti 100“ märkimaks kõige olulisemaid Eesti kohta käivaid artikleid. Plaanist need korda teha ja tagada nende olemasolu teistes keeleversioonides jõudsime välja arusaamiseni, et vastavad nimekirjad oleksid vajalikud iga riigi kohta ning selle najal annaks edukalt rahvusvahelist koostööd arendada. Kui juba kuskilt alustada, siis miks mitte naabritest ja nõnda panime kokku loendi „Läti 100“ ning asusime üle vaatama, mis meil oma lõunanaabritest kirjas.

Läti politsei
Läti politsei

Võite küsida, et kuhu sellega välja jõudsime. Paraku ei ole aga siin võimalik suurtest edusammudest kõnelda. Poolel teel lõppes õhin otsa ja suur plaan visises tühjaks kui nõelatorke saanud õhupall ning jäi ootama uusi aktiviste, kes aitaksid seda suunda arendada ja maailma viia. Küll sai aga samal ajajärgul järjest enam tähelepanu piltidele suunatud ning sattudes kokku järjepanu uute artiklitega tuli tõdeda, et vajaminevast fotomaterjalist on terav puudus. Kuigi osa Eesti paiku hakkab juba kaetud saama, siis mõnest piirkonnast pole ikka üldse fotosid ning piiri taga on sellele vajadusele veel vähem tähelepanu jagatud. Näiteks hakati meil kirjutama artikleid Läti linnustest ja tuli välja, et seda kasutatavat pildimaterjali on kõike muud kui külluses. Seega, kui mitte kirjasõnaga, siis vähemasti piltidega saaksime küll Lätit katma asuda.

Cesvaine loss
Cesvaine loss

Sündisid kolm marsruuti, millest igaühe läbisõitmiseks kuluks kaks päeva. Häädemeeste kirikutornid ja Heinaste põhjamuul, Salatsi sadam ja Lemsalu linnusemüürid, Viki-nimeline küla ja Nabe mõis, Salatsi ja Säde jõed, Valmiera kesklinn ja Mõisaküla olid vaid mõned peatused 2012. aasta retkel.

Tellingumäe vaatetorn
Tellingumäe vaatetorn

2013. aasta käigule eelnes juba põhjalikum ettevalmistus, kuid tung katta Lõuna-Eesti paiku osutus nõnda suureks, et Lätti jõudsime alles esimese päeva õhtu hakuks. Läbisõiduks valitud punkti oli aga rohkelt. Näiteks Kanepi, Võru, Sänna, Taheva ja Hargla Eestis ning Ape, Alūksne, Jaunanna, Litene, Gulbene, Jaungulbene, Madona, Vecpiebalga, Taurene, Dzērbene ja Rauna Lätis. Ühtlasi tuleb meeles pidada, et kõige suurem töö seisab alles ees. Sadade piltide kirjeldamine ja Commonsisse ning artiklitesse lisamine on piisavalt mahukas ettevõtmine, et selle kallal mitu head kuud väikestviisi toimetada. Kui aga vaba hetke tekib, siis jälle piltide manu ja nõnda on lootust asjaga aasta lõpuks valmis saada.

Alūksne järv ja ordulinnus
Alūksne järv ja ordulinnus

Mida rohkem ajas edasi liikuda, seda enam põhja poole need retked jõuavad. Soome graniitkaljudeni läheb aga veel hea hulk aastaid ja parasjagu tööd. Kui oleks soovi meid sellel teekonnal aidata, siis vaata üle, millest Sul endal pilte jagub ja kas neist mõni hästi Commonsisse passiks. Ehk on just sinu kodukoht üheks senimaani valge laiguna püsivaks punktiks Vikipeedia kaardil, mis ootab värvikat pintslit selle ilu edasiandmiseks ja entsüklopeedias kirjeldamiseks?


Objekti otsingul
Objekti otsingul

Madona linn
Madona linn