Intervjuu Vaido Otsariga

Vaido Otsar on teinud Vikipeediale kaastööd alates esimesest HELP pildikogumisest 2010. aastal ning aidanud seeläbi veebientsüklopeediat oma fotodega värvikamaks muuta.

Aalupi järv. Foto: Vaido Otsar.
Aalupi järv. Pilt: Vaido Otsar.

Mis ajendab teid Vikipeediat oma piltidega rikastama?

Rändamine ja fotograafia võtavad suure osa minu vabast ajast, informatsiooni korrastamine on aga minu igapäevane töö. Vikipeediasse piltide lisamisel saab see kõik suurepäraselt kokku ning minu nähtud paikade jäädvustamisest on kasu kõigile, kellel võiks nende vastu huvi olla. Usun, et tasuta loodava ja vabalt kättesaadava informatsiooni järjest laiem levik on väga oluline. Tarvitan ise selle vilju igapäevaselt vaba tarkvara kasutades ja internetist infot hankides. Vikipeedia jaoks piltide jagamine on üks viis ise midagi vastu anda.

Piusa koopad. Pilt: Vaido Otsar.
Piusa koopad. Pilt: Vaido Otsar.

Kust tuli idee hakata üldse Vikipeedia jaoks pilte tegema või olemasolevaid sinna üles panema?

Küllap jäi alguses lihtsalt silma, et suur osa Lõuna-Eesti loodust puudutavatest artiklitest on pildimaterjaliga katmata, siis sai olemasolevaid fotosid lapatud. Paaril viimasel aastal on külastatavate paikade “vikipeedilise” pilguga hindamine juba harjumuseks saanud. Ka sellised fotokogumisaktsioonid nagu “Head Eesti Looduse pildid” ja praegu käimasolev “Looduspärand Vikipeediasse” panevad uuesti mõtted käima ning meenutavad juba nähtud kohti ja tehtud pilte või pakuvad külastamiseks uusi toredaid paiku. Igal pool meie lähedal on avastamiseks palju põnevat.

Olete saanud oma piltidele hulgaliselt “Quality Image” ning “Featured Pictures” tiitleid. Kuidas neisse suhtute  kas on ka suuremajoonelist tähistamist või on sellised äramärkimised juba tavaliseks muutunud? Milline oli esimene emotsioon esmakordselt sellist tunnustust saades?

Võru Katariina kirik. Pilt: Vaido Otsar.
Võru Katariina kirik. Pilt: Vaido Otsar.

Tiitlite saamine ei ole olnud piltide lisamisel väga tähtis, õigupoolest ma polegi vist ise oma fotosid kandidaatideks üles seadnud. Ühel hetkel märkasin, et seda on teinud teised… Tunnustus on aga alati meeldiv ning eeskujulike piltide galeriisse pääsemine on väga rõõmustav sündmus. Ühest küljest on hea saada kinnitust foto kvaliteedile, teisalt annab eeskujulike piltide hulka arvamine fotole ka palju suurema võimaluse tutvustada vaatajatele pildile jäädvustatut. Saadud kriitiline tagasiside on samuti õpetlik ning paneb mõnikord oma pildile uue pilguga vaatama.

Vikipeedia tarbeks pildistamisel vaatan kaadrit teisiti kui muidu looduspilte tehes, sest informatiivsust ei tohi päris ära unustada. Uute piltide tegemisel püüan alati, kui olud lubavad, pidada silmas kvaliteetse pildi nõudeid.

Kas olete mõelnud ka artiklikirjutamisele? Miks?

Olen lisanud paar lühikest artiklit, kui jagamist vääriva pildi kohta artikkel veel puudus. Seega on kogemus olemas. Väiksemate vigade leidmisel artiklite tekstidest püüan needki parandada. Usun siiski, et minu kaastöö Vikipeediale saab ka tulevikus seisnema peamiselt piltide lisamises. Suhtun sõna kasutamisse suure lugupidamisega ning tunnen, et see ei ole päriselt minu eriala.

Suur Taevaskoda. Pilt: Vaido Otsar.
Suur Taevaskoda. Pilt: Vaido Otsar.

Küsimusi esitas Alar Krikal.

Intervjuu valmis seerias “Intervjuud vikipedistidega”, mille eesmärgiks on tutvustada inimesi, kes aitavad Vikipeediat luua.